GüncellemeSızıntı HaberlerTeknoloji
Trend

MIUI 12 Geliyor!!! Android 11 (R) üzerine inşaa edilen Yeni ve Geliştirilmiş Arayüzü

Xiaomi’nin MIUI 12  Güncelleme Takvimi’ne göre; Eylül ayında Beta sürümü, Aralık ayında ise Kararlı sürüm yayınlanacak..

Xiaomi MIUI 12 Geliyor!!!

Xiaomi’nin MIUI 12  Güncelleme Takvimi’ne göre; Eylül ayında Beta sürümü, Aralık ayında ise Kararlı sürüm yayınlanacak..

Şubat 2020’de Google, en son ve yaklaşan Android işletim sisteminin, yani Android 11’in ilk imaj dosyalarını yayınladı. Bununla birlikte Android 11 (R) güncellemesi hali hazırda AOSP geliştiricileri tarafından bazı cihazlara portlandı bile. Şu ana kadar kullanıcıların yorumları oldukça iyi, özellikle bildirim çubuğunda yapılan ve her simgeye ayrı bir renk tanımlaması yapılabilen özellik oldukça beğeni topladı. Yine yapay zeka, güvenlik ve performansa yönelik yenilikleri de içeren Android 11 oldukça konuşulacak gibi.

Sunulan imaj dosyası, API’leri ve yeni işletim sisteminin davranışlarını keşfetmeleri için geliştiricilere yönelik bir Önizleme olarak sunuldu.

Ayrıca Google, Stabil Android 11 güncellemesinin 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ( Temmuz- Eylül Dönemi ) son kullanıcılara sunulmadan önce 6 adet sürüm yayınlayacağını gösteren bir yol haritasını paylaştı.

Bu zaman çizelgesi ayrıca, çok fazla mobil cihaz çeşitliliğine sahip ve stok android arayüzünden uzak olan Xiaomi ve Samsung gibi özel kullanıcı arayüzlerinin bir sonraki versiyonu üzerinde çalışma aşamalarını görmemizi sağlayan bir pencere açmakta. Yeni Android sürümlerini yayınlamakta yavaş kalan markalardan biri olan Xiaomi, MIUI 11 arayüzünü halen bazı cihazlarına sunmuş değil.

Bazı Xiaomi cihazları MIUI 11’i beklerken, MIUI 12 hakkında bazı ilginç bilgiler ortaya çıktı. Xiaomi Şubat ayında MIUI 12’nin geliştirilmeye başladığını duyurdu. Şimdi ise bu yeni arayüze ait ilk resmi Logo yayınlandı.

MIUI 12’nin; sistem genelinde karanlık mod desteği, 16: 9 ekran desteği, yeni GUI ( Grafiksel Kullanıcı Arayüzü ), çoklu klon ( Whatsapp gibi uygulamalar için birden fazla hesapla kullanım desteği, aynı uygulamadan 2 veya daha fazlasını yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. ) uygulama desteği gibi yenilikler sunacağı biliniyor. Bununla birlikte daha pek çok kullanışlı özellik yeni arayüze eklenecek. 2020 içerisinde MIUI 11’e yetişmezse MIUI 12’ye Fotoğraf kısmında ise HEIF ( HEIC ) desteği de gelmesi beklenen özellikler arasında yer alıyor.

Ve son gelişmelere geçersek, MIUI 12 arayüzü Android 11 ile gelmesi muhtemel bir yayın olacak. Xiaomi’nin resmi topluluk web sitesinde, MIUI 12’nin piyasaya sürülmesinin tüm zaman çizelgesini belirten “MIUI 12 Resmi ve Güncelleme Takvimi” başlıklı bir yayın paylaştı.

Paylaşılan yayın, site yöneticisi tarafından forumdan hızlı bir şekilde kaldırılsa da gönderinin önbelleğe alınmış sürümünü yakalayabildik. Aşağıdaki tüm yazının ekran görüntüsüne göz attığımızda ise;

Aslında daha önce de belirtildiği gibi, silinen gönderi MIUI 12’nin ilk özel (Pilot Beta) beta sürümünün Eylül ayında yayınlanacağını ve Ekim ayında “Genel” beta güncellemesinin yayınlanacağını belirten bir MIUI 12 (Android 11) takvimi içeriyor. Yazının devamında ise, resmi Stabil güncellemenin Aralık ayında başlayacağı belirtiliyor.

Yayında belirtildiği gibi aşağıdaki takvime göz attığımızda:

Yol Haritası aşağıdaki gibidir:

– Yeni versiyonun ilk özel betaları Eylül ayında yayınlanacak.

– Ekim ayında bazı cihazlar için beta sürümü yayınlanacak.

– Resmi lansman Aralık ayında yapılacak.

Bu yol haritasının bir Plan olduğunu ve tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını göz ardı etmememiz gerektiğini, çalışmaların bu nedenle sarkabileceğini de unutmayalım.  Önümüzdeki günlerde haberler daha da detaylanacaktır. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı